Leállt a szállítás a Barátság olajvezetéken, amihez Szijjártónak is akadt néhány keresetlen szava
A magyar külügyminiszter leszögezte, hogy már keresik a jogi megoldást a tranzit újraindítása érdekében.
Magyarország-szakértőjük szerint a kijevi tilalom „súlyos helyzetet” teremthet.
A nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/EPA/ANSA/Ettore Ferrari
Budapesten attól a forgatókönyvtől tartanak, hogy már csak néhány hetük van, mielőtt olajválság sújtja az országot, miután Ukrajna betiltotta az orosz olaj szállítását a területén keresztül – olvasható a Berliner Zeitung hétfői cikkében.
A lap szerint ezzel Kijev célja az, hogy megfékezze Moszkva egyik fontos bevételi forrását.
A lap felidézte a Politico azon írását, miszerint az új tranzittilalom miatt aggódnak Magyarországon, mivel az ország 70 százalékban függ Oroszországtól az olajellátásban. Állítólag csak a Lukoil szállítja a teljes mennyiség felét.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter „érthetetlennek és elfogadhatatlannak” nevezte Ukrajna azon döntését,
hogy leállította az orosz kőolaj Magyarországra történő szállítását, és bejelentette, hogy a következő napokban felveti a kérdést egy brüsszeli uniós ülésen.
A magyar külügyi tárcavezető szerint ez az intézkedés Magyarország hosszú távú energiabiztonságát is veszélyeztetheti. Szijjártó már a múlt héten intenzív tárgyalásokat folytatott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, New Yorkban. A fő téma az orosz olaj alternatív beszerzési forrásainak kérdése volt. Ilona Gizinska, a varsói Keleti Tanulmányok Központjának (OSW) Magyarország-szakértője a Politico című lapnak elmondta, hogy
a kijevi tilalom „súlyos helyzetet” teremthet.
A szakértő szerint a magyarok „néhány héten belül” csillagászati energiaárakkal és áramhiánnyal szembesülnének, ha nem születik alternatív megoldás.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar külügyminiszter leszögezte, hogy már keresik a jogi megoldást a tranzit újraindítása érdekében.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Nem tettek jót a pénteki tömegtüntetések Szlovákia politikai stabilitásának.
„Ukrajna területének egyharmada orosz ellenőrzés alatt lesz, és Ukrajna sohasem lesz a NATO tagja” – mondta Robert Fico.
A lengyel miniszterelnök egy jó öreg kommunista trükkel próbálkozott meg.